Jak jsme k pumptracku přišli?

Vše začalo jak jinak, než na vyjížďce u piva. Marek přišel s nápadem, že by bylo vlastně fajn, kdybychom v Turnově měli pumptrack. Dalším zúčastněným se nápad líbil a tak Marek nelenil a přišel na schůzi spolku místních bikerů, tehdy ještě jako host, aby svůj nápad představil.

Tehdy jsme si všichni ťukali na čelo a nevěřili jsme, že by se nám někdy podařilo sehnat dostatek peněz a pozemek, abychom mohli postavit byť
i malý hliněný pumptrack, se všemi razítky a povoleními.

Když Marek Slavík slyší NE, ještě více ho to utvrdí v tom, že jde správnou cestou…

Marek tak na svou stranu rychle získal Daniela Lišku, předsedu spolku a místní bikerskou legendu. Spolu se stali tváří iniciativy a začali za pumptrack v Turnově lobbovat… a tak vzniklo PUMPUJ V TURNOVĚ. Marek s Danielem si rychle získali podporu dalších členů spolku Area 51 trails z.s. a spolu s dalšími přáteli cyklistiky v Turnově se dali do práce.

Jak ale všechno zafinancovat? Asfaltový pumptrack stojí spoustu peněz a řádově daleko více, než pumptrack hliněný. Kde takové peníze vzít? Město Turnov se v projektu nejdříve příliš neangažovalo, ale pravidelně podporuje místní podnikavce participativním rozpočtem. Nelenili jsme a s naším projektem jsme si vysoutěžili 250.000,- Kč.

Původní plán byl, že z participativního rozpočtu a crowfundingové kampaně zvládneme postavit alespoň malý okruh, který ukáže, jak je ježdění na pumptracku atraktivní zábavou, abychom pak lépe sehnali peníze na větší okruh. Z projektové dokumentace, kterou jsme si nechali vypracovat však vyplynulo, že bude stavba daleko dražší, než jsme si původně představovali.

Po výhře v participativním rozpočtu jsme však získali cennou podporu od města Turnova a zejména jeho dceřiné společnosti Městská sportovní Turnov s.r.o. Zlom přišel až ve chvíli, když už jsme ani nedoufali, že se nám podaří vybrat dostatek peněz i na malý okruh. Díky obrovské podpoře místních podnikatelů, zejména však společností ZIKUDA – vodohospodářské stavby s.r.o. a CRYTUR spol. s.r.o., jsme získali v součtu příspěvek převyšující milion korun. Město Turnov přispělo zbylou částku z vlastního rozpočtu a my jsme si mohli oddechnout, první polovina práce za námi!

I s penězi v ruce není vůbec legrace takový pumptrack postavit. V České republice není moc lidí, které umí takovou stavbu vyprojektovat a poté zrealizovat tak, aby byla v pořádku jak po technické stránce, tak hlavně po té jezdecké. Jsou pumptracky, které baví třeba jen lidi na kolech, což je škoda pro skateboardisty a koloběžkáře. Ve výběrovém řízení zvítězila firma Dirty Parks, která má v oboru veliké zkušenosti.

Chtěli jsme, aby byla každá těžce získaná koruna správně využita a koupila všem co nejvíce zábavy. Už při zpracování projektové dokumentace nám projektant naslouchal a díky precizní práci Dirty Parks, kteří si se stavbou opravdu vyhráli, se můžeme pyšnit jedním z nejlepších pumptracků v České republice.

Vše se nám nakonec podařilo dokončit včas a v rozpočtu! Třešničkou na dortu bylo poveden slavnostní otevření pumptracku, spojené s oslavou 20. letého výročí Městská sportovní Turnov s.r.o.

Na závody se nám přihlásilo přes 80 závodníků a stovky fandících divaků, což dalece převýšilo naše očekávání. Moc chceme poděkovat všem, kdo nám věnovali čas nebo peníze, bez Vás by to nešlo!